Historia szkoły

Państwowa Szkoła Muzyczna stopnia podstawowego i licealnego powstała na mocy decyzji Ministra Kultury i Sztuki we wrześniu 1950r. Była nowym projektem edukacyjnym, łączącym przedmioty ogólnokształcące na poziomie podstawowym z kształceniem muzycznym średniego stopnia. Siedzibą szkoły stała się zabytkowa kamienica z 1879r. zbudowana wg projektu Tomasza Prylińskiego.

Budynek szkoły, ul. Basztowa 8

Do 1962r. funkcjonowała jako szkoła podstawowa i licealna. Wtedy to została przekształcona w Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną. 5 maja 1976r. podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Krakowskiej z okazji 25-lecia szkole nadano imię Ignacego Jana Paderewskiego i wręczono sztandar.

Ignacy Jan Paderewski

W związku z pogarszającymi się warunkami lokalowymi siedziba Szkoły w latach 1982–1992  mieściła się w gmachu WSP przy
ul. Ingardena 4. W roku 1999 zmieniono nazwę placówki na: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. I. J. Paderewskiego.

Szkoła współpracuje z krakowskimi instytucjami kulturalnymi, co umożliwia uczniom prezentowanie swoich umiejętności artystycznych i rozwijanie różnorodnych zainteresowań. Tradycją są coroczne szkolne koncerty w Filharmonii Krakowskiej. W Auli Florianka odbywają się liczne okolicznościowe audycje słowno-muzyczne, koncerty uczniów i pedagogów. Od 1998r. organizowane są cykliczne koncerty uczniów w Dworku Białoprądnickim.

W przedsięwzięciach artystycznych wspiera szkołę powołane w 2006r. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Menuet G-dur”.

Szkoła utrzymuje wysoki poziom dydaktyki, potwierdzony bardzo dobrymi wynikami egzaminów z przedmiotów ogólnokształcących i muzycznych, licznymi nagrodami w konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Obok tego szkoła prowadzi działalność społeczną oraz współpracuje ze szkołami muzycznymi w Polsce i za granicą.

 

 

Wirtualny spacer po szkole

Zapraszamy na wirtualny spacer po naszej szkole. Będziecie mogli Państwo poczuć niepowtarzalną atmosferę oraz poznać atrakcyjne  formy pracy, które proponujemy naszym uczniom.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
11
16
17
18
22
24
25
26
28
29
30

Do Wakacji

Szukaj

Free Joomla! template by L.THEME